Jak prawidłowo rozmieścić czujniki ruchu wokół domu?
Jak prawidłowo rozmieścić czujniki ruchu wokół domu?
Praktyczny poradnik i niezawodne rozwiązania od Theben.
Jak prawidłowo rozmieścić czujniki ruchu wokół domu?
Jak zapewnić prawidłową detekcję wokół posesji bez konieczności montowania na elewacji wielu czujników? Jak określić odpowiednie strefy i jakie są strategiczne punkty montażu? Jakie są zalety i ograniczenia czujników, a także jak dokonać symulacji działania czujnika przed jego montażem? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym najnowszym artykule, w którym szczegółowo pomagamy w niełatwym doborze czujek.
Dobór czujników ruchu
Podział obszaru na strefy i strategiczne punkty
Jak powinienem rozmieścić czujniki ruchu wokół domu, aby zapewnić prawidłową detekcję? To pytanie pojawia się dość często w rozmowach z klientami. Dla niektórych osób odpowiedź może być zaskakująca. Co więcej, można ją zamknąć w dwóch słowach: “na narożnikach”. Dla mniej dociekliwych moglibyśmy w tym miejscu zakończyć wpis. Warto jednak poświęcić chwilę czasu, aby zrozumieć, jak działają czujniki i dlaczego akurat narożnik jest bardzo dobrym miejscem na montaż.
Teren wokół domu możemy podzielić na kilka stref: przed garażem i/lub wejściem, ściany boczne, taras oraz ogród, nierzadko dość rozległy. Czujnik ruchu ma nam ułatwić przebywanie i poruszanie się po zmroku. Każda z wymienionych stref charakteryzuje się nieco innymi warunkami i podczas montażu należy zwrócić uwagę na nieco inne detale. Aby to zrozumieć, odpowiedzmy sobie najpierw na pytanie: jak działa czujnik ruchu PIR?
Kilka słów o technologii PIR
PIR to skrót od słów “passive infrared”, czyli pasywna podczerwień. To tech-nologia bazująca na wykrywaniu ruchu przemieszczającego się źródła ciepła. Zasadę działania można porównać do słońca zawieszonego na ścianie lub suficie.
Serce czujnika stanowi pirosensor, który umieszcza się za soczewką pona-cinaną pod wieloma kątami. W ten sposób czujnik niejako “widzi” przed sobą obszar złożony z wielu punktów nazywanych strefami aktywnymi i pasywnymi. Przypominają one promienie słońca w letni dzień. Przejście z jednej strefy do drugiej jest dla czujnika sygnałem, że należy włączyć światło.
Jak to się zatem dzieje, że w przypadku jednych czujników musimy wykonać bardzo duży ruch, a w przypadku innych wystarczy niewielkie poruszenie? Sekret tkwi zarówno w jakości pirosensora, jak i soczewce. Im więcej wygenerowanych stref, tym większe prawdopodobieństwo przecięcia, a więc mniejszy ruch do wykonania. Bardzo często w czujnikach zewnętrznych umieszcza się trzy lub nawet cztery pirosensory, by zapewnić jak najszerszy kąt detekcji i jak najdłuższy zasięg. Takim przykładem są theLuxa S360 lub theLuxa P300 KNX z promieniem detekcji aż 16 metrów!
Gdzie zamontować czujnik ruchu?
Gdzie zatem najlepiej zamontować czujniki ruchu? Istnieje powszechne przekonanie, że czujnik należy montować blisko drzwi, bo mamy wtedy pewność detekcji. Gdy myślimy o osobach wychodzących z domu – jest to słuszne. Kiedy mamy zadbać o teren wokół posesji, w wielu przypadkach jest to mało efektywne rozwiązanie. Warto pamiętać o tym, że zasięg pirosensora kończy się na najbliższej przeszkodzie. Skutecznie ograniczają go ściany, drewniane płoty czy gęste szpalery krzewów.
Montując zatem czujnik w narożniku przy wejściu nie będziemy kontrolować tym samym urządzeniem podjazdu.
Warto to dobrze przemyśleć.
Zalety i ograniczenia czujników ruchu
Oczywiście, przy dużych rezydencjach z rozległymi ogrodami wspomniany wcześniej zasięg nie wystarczy na pokrycie całego ogrodu. Powstaje zatem pytanie: czy produkuje się czujniki z zasięgiem np. 40/60/100 metrów? Nie i jest to technicznie uzasadnione.
Przy tak dużej odległości wielokrotnie wzrasta ryzyko zakłóceń i przypadkowych przełączeń. Pirosensor reaguje na ruch przemieszczającego się ciepłego powietrza. Źródłem ciepła jest dla niego nie tylko człowiek, ale i zwierzęta: pies, kot, wiewiórka, kuna czy różne ptaki. Włączanie oświetlenia przez kota spacerującego 80 metrów od domu mogło by powodować niepotrzebny niepokój domowników. Natomiast w strefie przed domem czy garażem błędne przełączenia powodowałby każdorazowy ruch przechodniów, zwierząt lub pojazdów za granicą posesji. Tak, pirosensor wykrywa również ruch rozgrzanego samochodu. W końcu to przemieszczające się źródło ciepła,
o czym wielu ludzi zapomina.
Na szczęście zasięg czujnika można odpowiednio wyregulować, aby nie powodować nadmiernego zużycia energii w trakcie nocy i błędnych, niepożądanych przełączeń.
Świetnym miejscem montażu są wspomniane narożniki domu, ponieważ zapewniają szeroki kąt detekcji i możliwość wykrycia ruchu z kilku kierunków. Wystarczy użyć uchwytu narożnego dołączonego do czujników serii theLuxa.
Warto wspomnieć, że modele theLuxa P300 / S360 mają kąty detekcji odpowiednio 300 i 360 stopni, więc są w stanie kontrolować obszar nie tylko bezpośrednio przed czujnikiem, ale także wzdłuż dwóch ścian. Dodatkowo theLuxa P300 KNX oprócz wykrywania ruchu posiada zintegrowany pomiar temperatury i jasności otoczenia, co czyni z niego małą stację pogodową.
Trudno wyobrazić sobie elegancką elewację podziurawioną jak ser szwajcarski, z zamontowanymi co kilka metrów czujnikami ruchu. Część inwestorów kategorycznie skreśla montaż na narożnikach ze względów estetycznych – czujnik nie ma znacząco wystawać poza obrys budynku. Niestety estetyka
nie zawsze idzie w parze z funkcjonalnością.
Okiem czujnika
Miejsce montażu z pewnością warto dobrze przemyśleć, a dobrym pomysłem zdaje się być po prostu ustawienie się w potencjalnym miejscu montażu i spojrzenie na teren “okiem czujnika”.
Do symulacji zasięgu można wykorzystać latarkę lub wskaźnik laserowy. Czasami tylko w ten sposób będziemy w stanie dostrzec zalety i ograniczenia technologii, a także korzyści z proponowanego przez nas narożnego sposobu montażu.
Czujniki ruchu Theben
Oferujemy bardzo szeroką gamę zewnętrznych i wewnętrznych czujników ruchu i obecności o różnych wariantach montażu ściennego i sufitowego oraz o szerokim i precyzyjnym polu detekcji.
Wyszukany design, inteligentne funkcje dodatkowe oraz rozwiązania umożliwiające bezawaryjne załączanie oświetlenia typu LED wyróżnia tę grupę produktów na rynku.
Poznaj rozwiązania Theben:
https://el-team.com.pl/producent/theben/
Zobacz katalogi i broszury Theben:
https://el-team.com.pl/do-pobrania/Theben
Produkty dostępne na platformie B2B:
https://b2b.el-team.com.pl/theben
Pobierz artykuł w PDF:
el-team.com.pl/Theben-Jak-prawidlowo-rozmiescic-czujniki-ruchu-wokol-domu