Jak działa rekuperacja i czy jest potrzebna w Twoim domu? Praktyczny przewodnik.

Jak działa rekuperacja i czy jest potrzebna w Twoim domu? Praktyczny przewodnik.

Poradnik w ramach cyklu Akademia EL-TEAM

Jak działa rekuperacja i czy jest potrzebna w Twoim domu? Praktyczny przewodnik.

Inwestorzy często zastanawiają się, czy potrzebują rekuperacji. Każdy przecież doskonale wie po co jest wentylacja, ale po co rekuperacja? To już nie koniecznie.

 

Zdrowy układ oddechowy domu.

Nie można zbudować domu bez wentylacji. Jest to wymóg prawny oparty o Dziennik Ustaw oraz Polską Normę wentylacyjną. Oczywiście jest ona niezbędna dla dobra samego budynku – trzeba się pozbywać wilgoci i zagro-żenia powstawania grzybów i pleśni. A co najważniejsze dla Ciebie oraz Twojej rodziny, tylko w „zdrowym budynku” może żyć zdrowy człowiek.

 

Co na temat wentylacji w Twoim domu mówi Polska Norma (PN)?

Dokładnie mówi ona, że w budynku są pomieszczenia które musimy wentylować. Są to: kuchnia, łazienka, WC, garderoba, kotłownia (choć to już oddzielny i obszerny temat). Dla tych pomieszczeń wyznaczona została minimalna (to bardzo ważne: minimalna ilość!) powietrza, którą trzeba usunąć z tych pomieszczeń. Ilość ta jest wyznaczona w m3/h, dla różnych pomieszczeń ma odrębne wartości.

Często w nowo budowanych domach istnieją również pomieszczenia o różnej nazwie oraz odmiennym przeznaczeniu, np. spiżarnia, schowek, pomieszczenie gospodarcze, pralnia, suszarnia. Czy pomimo innej nazwy niż ta zawarta w PN powinny być również wentylowane? Rozsądek podpowiada: tak, właśnie ze względu na ich przeznaczenie i funkcję. Oczywiście są również inne pomieszczenia: strych, poddasze, czy piwnica, ale my zajmiemy się tylko pomieszczeniami znajdującymi się w strefie mieszkalnej, będącymi też pomieszczeniami ogrzewanymi lub bezpośrednio i funkcjonalnie z nimi związanymi.

Polska Norma mówi, że wentylacja powinna działać 24h (wentylacja grawitacyjna również) oraz nakazuje usuwać z pomieszczeń powietrze w ilości:
– kuchnia 50-70 m3/h, minimum!
– łazienka 50 m3/h, minimum!
– WC 30 m3/h, minimum!
– garderoba 15m3/h, minimum!

Może wydać się to dziwne, ale Polska Norma nie wspomina o rzeczywistej kubaturze tych pomieszczeń, ani o tym że w Polsce zimy bywają mroźne.

 

Przykłady

 

Zapraszamy do lektury:
👉 https://el-team.com.pl/Helios-Komfortowa-wentylacja-i-rekuperacja-powietrza.pdf