Integracja czujników ruchu Faradite z Loxone.

Integracja czujników ruchu Faradite z Loxone.

 

Podłączenie, konfiguracja i bezpieczeństwo.

Integracjaczujników ruchu Faradite z Loxone

Wieloletnie doświadczenie założyciela firmy na rynku home and building automation zaowocowało stworze-niem dwóch eleganckich i technicznie zaawansowanych linii produktowych: czujników ruchu Motion Sensors 360 oraz przycisków serii TAP, które mogą być stosowane w systemach wiodą-cych światowych producentów, takich jak Lutron, Control4, Loxone, Crestron oraz w systemie KNX. Producent eksportuje swoje produkty do ponad 40 krajów, dumnie sygnując je logiem Made in Britain.

 

Współpraca Faradite Motion Sensor 360 z Loxone

Seria Faradite Motion Sensor 360 jest kompatybilna z kilkoma systemami automatyki domowej, w tym Control4, Crestron, Lutron i Loxone. W tym artykule szczegółowo przyjrzymy się integracji gamy czujników Motion Sensor 360 z Loxone.

 

Czujniki ruchu Faradite Motion Sensor 360 ​​Volt Free zapewniają beznapięciowe zamknięcie styków i wysyłają impuls po wykryciu ruchu. Ten impuls działa jako sygnał wejściowy do systemu Loxone i może być następnie wykorzystany w konfiguracji, zapewniając niemal nieskończony zakres funkcjonalności.

Dodatkową zaletą czujnika Motion Sensor 360 (0-10V) jest zabudowany czujnik natężenia oświetlenia, który zapewnia odczyt jasności w pomieszczeniu. Ten poziom jasności w LUX (lx) można wykorzystać jako parametr dla logiki w Smart Home Loxone.

 

Podłączanie czujników Faradite Motion Sensor 360

Czujnik ruchu 360 Volt Free zapewnia styk normalnie otwarty, który należy podłączyć do wejścia cyfrowego w systemie Loxone. W systemie Loxone dostępnych jest wiele wejść cyfrowych na urządzeniach na szynie DIN, urządzeniach Tree oraz urządzeniach Air .

 

Niezależnie od tego, czy system Loxone jest zbudowany na okablowaniu w gwiazdę, na urządzeniach Tree czy Air, wszędzie mamy opcję podłączenia Faradite Motion Sensor 360 Volt Free .

Natomiast do podłączenia Faradite Motion Sensor 360 (0-10 V) potrzebne jest zarówno wejście cyfrowe do wykrywania ruchu, jak i wejście analogowe 0-10 V do podłączenia czujnika natężenia oświetlenia. Zarówno Miniserver, jak i Extension mają po 4 wejścia analogowe 0-10V, Obecnie nie ma możliwości podłączenia czujników 0-10 V przez Loxone Air lub Tree.

Tabela poniżej stanowi szybki przegląd możliwości podłączenia czujników Faradite do określonego typu systemu Loxone.

 

 

Schematy podłączeń Faradite Motion Sensor 360

Podłączenie Czujnika ruchu Faradite 360 Volt Free

 

Podłączenie Czujnika ruchu Faradite 360 (0-10V)

 

Konfiguracja zakresu w Loxone

Najpierw przyjrzymy się, gdzie podłączyć cyfrowe wejście wykrywające ruch w oprogramowaniu konfiguracyjnym Loxone.

Ponieważ czujnik ruchu wysyła impuls po wykryciu ruchu (z 1 sek timeout’em), można go podłączyć do dowolnego bloku funkcjonalnego w konfiguracji Loxone, który rozpoznaje wejścia impulsowe/cyfrowe.

Przyjrzymy się dwóm najczęściej używanym połączeniom bloków funkcjo-nalnych: sterownikowi oświetlenia i alarmowi antywłamaniowemu. Dalej przedstawiamy gdzie podłączyć wejścia czujnika ruchu do tych bloków dla najczęściej używanych funkcji i właściwościom na które należy zwrócić uwagę.

 

Oświetlenie

Wejście cyfrowe / czujnik ruchu

Po znalezieniu wejścia cyfrowego w drzewie urządzeń peryferyjnych, do którego podłączony jest czujnik ruchu Faradite, powinniśmy nadać mu nazwę i przypisać do pomieszczenia, w którym się znajduje. Gdy już to zrobimy, można to wejście złapać i przeciągnąć w celu połączenia z wymaganym wejściem bloku funkcjonalnym. W bloku funkcjonalnym kontrolera oświetlenia, wejście do którego należy go podłączyć, to wejście „Mv”. Spowoduje to przypisanie świateł do skonfigurowanej sceny oświetleniowej.

Istnieje kilka sposobów ustawienia, która scena świetlna ma zostać załączona automatycznie po wykryciu ruchu, Więcej informacji na ten temat w dokumentacji Loxone.

 

Czujnik 0-10v / Detektor jasności

Faradite Motion Sensor 360 (0-10V) ma dodatkową zaletę w postaci czujnika natężenia oświetlenia, który daje nam wartość analogową odpowiadającą poziomowi oświetlenia w LUX.

Czujnik 0-10 V jest podłączony do wejścia analogowego w systemie Loxone. Aby wartość 0-10V była poprawnie skorelowana z poziomem LUX, musimy dostosować niektóre właściwości wejścia analogowego, do którego podłączony jest czujnik natężenia. Wybierz wejście analogowe w drzewie urządzeń peryferyjnych i dostosuj wartości korekcji, tak aby „Wartość docelowa 2” wynosiła 1000. W ten sposób odczyt 10 V z czujnika jest równy odczytowi jasności 1000 luksów.

 

Bezpieczeństwo

Czujnik ruchu można również podłączyć do bloku funkcyjnego Alarm. W celu podłączenia czujnika do tego bloku musimy pobrać wejście cyfrowe z drzewa urządzeń peryferyjnych i połączyć je z wejściem „ I1″ .

Jeśli do alarmu włamaniowego chcemy podłączyć kilka czujników ruchu ,podłączamy je wszystkie do wejścia „ I1”. Jeśli potrzebujesz więcej informacji na temat działania bloku funkcjonalnego alarmu włamaniowego, sprawdź dokumentację Loxone.

 

Pozostałe funkcjonalności

Czujniki ruchu mogą aktywować wiele funkcji Loxone Smart Home. Mimo, że w naszym artykule opisaliśmy wyłącznie sterowanie oświetleniem i alarmem, czujniki Faradite Motion Sensor 360 mogą być użyte do wszystkich funkcji systemu wykorzystujących wejścia cyfrowe.

Sprawdź także nasz filmik przedstawiający integrację Faradite Motion Sensor 360 z systemem Loxone i zamów wybrane rozwiązania na naszej platformie b2b.el-team.com.pl.

 

Faradite to brytyjski producent komponentów do budowy systemów automatyki budynkowej.

Wieloletnie doświadczenie założyciela firmy na rynku home and building automation zaowocowało stworzeniem dwóch eleganckich i technicznie zaawansowanych linii produk-towych: czujników ruchu Motion Sensors 360 oraz przycisków serii TAP, które mogą być stosowane w systemach wiodących światowych producentów jak Lutron, Control4, Loxone, Crestron oraz w systemie KNX.

Producent eksportuje swoje produkty do ponad 40 krajów, dumnie sygnując je logiem Made in Britain.

 

 

Pobierz artykuł w PDF:
👉 el-team.com.pl/EL-TEAM-Integracja-czujnikow-ruchu-Faradite-z-Loxone.pdf