Instalacja smart home KNX w systemie LUXORliving.

Instalacja smart home KNX w systemie LUXORliving.

Akademia EL-TEAM

Instalacja Smart Home

W tym artykule przedstawiamy rozwiązania w zakresie w zakresie instalacji smart home, która jest nie tylko alternatywną wersją dla klasycznej instalacji elektrycznej, ale tak naprawdę jej nowoczesną i dużo bardziej funkcjonalną wersją. Przedstawiamy jakie korzyści daje smart home, jak działa standard KNX i jakie funkcjonalności daje system LUXORliving od Theben.

 

Świadomy wybór rozwiązań, jakie zostaną zastosowane przy budowie, pozwala w przyszłości na spokojne i wygodne użytkowanie nieruchomości oraz obniżenie kosztów eksploatacji. Dodatkowo pozwala zabezpieczyć inwestycję przed awariami czy koniecznością kosztownych modernizacji, których można było uniknąć podejmując wcześniej odpowiednie decyzje.

Inteligentne instalacje w nowoczesnym budownictwie sprawiają, że wymarzony dom jest komfortowy, bezpieczny i oszczędny. Poniżej przedstawiamy dostępne rozwiązania w zakresie instalacji smart home, która jest nie tylko alternatywną wersją dla klasycznej instalacji elektrycznej, ale tak naprawdę jej nowoczesną i dużo bardziej funkcjonalną wersją.

 

 

Jakie korzyści daje smart home?

Smart home nie ma służyć do obsługi domu, ale sprawić, że to dom służy nam. Według naszej definicji Smart Home jest systemem, który łączy sterowanie wszystkich lub wybranych elementów technicznej infrastruktury budynku i pracujących w nim urządzeń. System scala je wszystkie w jeden komplementarny, współdziałający ze sobą organizm.

Dobrze zaprojektowany system smart home jest prosty i intuicyjny w obsłudze, przynosi poprawę komfortu użytkowników w codziennych czynnościach, podnosi bezpieczeństwo użytkowania budynku, wpływa na efektywność energetyczną oraz bieżącą kontrolę zużycia mediów.

Wbrew powszechnej opinii smart home nie jest rozwiązaniem ekskluzywnym, niewyobrażalnie drogim czy kosztotwórczym. Wręcz przeciwnie, dzięki swojej elastyczności jest przystępny, gotowy do rozbudowy i rozwoju. Koszty instalacji smart home mogą być wyższe raptem o kilka lub kilkanaście procent, w porówaniu do klasycznych rozwiązań, jednocześnie znacznie podnosząc komfort i funkcjonalność. Ponadto inwestor ma możliwość wyboru stopnia zaawansowania instalacji smart home – od prostych i funkcjonalnych rozwiązań plug&play, po system oparty na międzynarodowym standardzie KNX, który zapewnia niezawodne sterowanie dowolnymi elementami oraz nieograniczony wybór osprzętu ponad 500 producentów na całym świecie.

 

W dzisiejszym świecie mnóstwo jest rozwiązań typu „smart”: żarówki, gadżety do sterowania, gniazdka elektryczne działające na WiFi, sprytne aplikacje na telefon… Ale kiedy mówimy o prawdziwym smart home, który działa spójnie, stabilnie i kompatybilnie? Zapraszamy do obejrzenia naszej prezentacji, w której rzeczowo wyjaśniamy czym jest smart home, jaka jest możliwość wyboru systemów, a także czym jest standard KNX, opisujemy jego zalety, funkcje i fakty na temat jego działania.

Zobacz prezentację SMART HOME:

👉 https://el-team.com.pl/EL-TEAM-Prezentacja-SMART-HOME-KNX

 

 

Standard KNX

Standard KNX, jako jedno z nielicznych rozwiązań, pozwala na współpracę urządzeń pochodzących od kilkuset różnych producentów w ramach jednego systemu – dzięki temu inwestor zyskuje pełną swobodę w wyborze urządzeń do swojego domu. KNX zapewnia dostępność, stabilność i mobilność wszystkich urządzeń i instalacji. Może być modyfikowany i nieskończenie rozbudowywany zgodnie ze zmieniającymi się potrzebami. Produkt z wieszaka lub ze sklepowej półki nie zawsze pasuje idealnie, dlatego KNX to rozwiązanie, które daje pełną swobodę i pełną kontrolę. Standard ten daje również niezbędną elastyczność w projektowaniu przestrzeni. Łączy potrzeby praktyczne, funkcjonalne i estetyczne z wolnością aranżacji, dając pełne pole do popisu, pomijając techniczne ograniczenia tradycyjnej instalacji.

 

Instalację elektryczną w standardzie KNX możemy zrealizować na kilka sposobów, co daje swobodę dostosowania jej dla potrzeb dowolnej inwestycji. W budynkach mieszkalnych najczęściej doprowadza się wszystkie obwody oświetlenia, gniazd sterowanych, rolet, siłowników ogrzewania, etc. do rozdzielnicy elektrycznej, gdzie znajdują się urządzenia wykonawcze (aktory KNX). Z kolei do wszystkich elementów sterujących (np. przyciski, czujniki, termostaty) należy doprowadzić magistralę KNX (charakterystyczny zielony przewód).

 

Instalacja elektryczna w standardzie KNX daje większe możliwości aranżacji wnętrza nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim technicznych. Magistrala rozprowadzana między wszystkimi urządzeniami jest niskonapięciowa, co pozwala na zaplanowanie elementów sterujących w miejscach, gdzie w klasycznej instalacji elektrycznej byłoby to niedopuszczalne. Na etapie projektowym nie musimy planować z którego miejsca (włącznika) będziemy sterować danym obwodem oświetleniowym. Co więcej, nie musimy nawet decydować, czy ma to być obwód z możliwością ściemniania, czy bez. Te kluczowe decyzje możemy podjąć na etapie uruchamiania instalacji, a nawet po wprowadzeniu się inwestorów.

A co jeśli inwestor już w czasie realizacji zadecyduje inaczej lub architekt nie naniesie w porę zmian na projekcie? Wtedy jest KNX!

Więcej informacji:

👉 www.knxstandard.pl

 

 

Smart Home System Theben LUXORliving

Coraz więcej inwestorów interesuje się inteligentnymi technologiami, aby uczynić codzienne życie bezpieczniejszym i łatwiejszym. Ale który system jest właściwy? Różnorodność systemów i rozwiązań wydaje się nieskończona. W ostatnich latach technologia KNX ugruntowała swoją pozycję w branży automatyki budynkowej, ale system często wydaje się zbyt skomplikowany i kosztowny dla domów jednorodzinnych. Systemy, które wykorzystują standard jako podstawę, ale koncentrują się na kluczowych funkcjach, stanowią oszczędną alternatywę, która jest łatwa w zarządzaniu. Podobnie jak LUXORliving.

 

LUXORliving marki Theben to prosty i funkcjonalny system smart home. System ten to doskonała alternatywa dla pełnego systemu w standardzie KNX. LUXORliving stawia na prostotę i funkcjonalność, oferując wszechstronny komfort w domu.

Oparty na standardzie KNX, co zapewnia stabilność działania, a przy tym jest niezwykle przystępny i intuicyjny. Steruj oświetleniem, ogrzewaniem lub roletami z aplikacji mobilnej. System ten jest prosty i funkcjonalny zarówno w jego instalacji, jak również obsłudze. Nie trzeba być wyspecjalizowanym, certyfikowanym integratorem, żeby go uruchomić i cieszyć się wszystkimi funkcjonalnościami systemu Smart Home. To rozwiązanie dla osób ceniących sobie stabilność, przejrzystość i prostotę obsługi nowoczesnego budynku niezależnie od miejsca w których się znajdują.

Rozwiązanie koncentruje się na podstawowych funkcjach, które są ważne dla inteligentnego domu: sterowanie oświetleniem, kontrola temperatury, sterowanie żaluzjami, zasłonami czy roletami. wyświetlanie obrazu na żywo z kamer IP lub używanie sprytnej funkcji paniki, która włącza wszystkie światła w domu za pomocą jednego kliknięcia. O to właśnie chodzi w LUXORliving.

 

Do uruchomienia systemu smart home LUXORliving wystarczy jedynie bezpłatne i bardzo łatwe w obsłudze oprogramowanie, które nie wymaga zaawansowanej wiedzy programistycznej. To zapewnia szereg możliwości dostępu do świata inteligentnych budynków (Smart Building) dla wszystkich instalatorów i inwestorów.

 

LUXORliving jest podłączony dokładnie tak samo, jak każda inna instalacja KNX. Oświetlenie, rolety lub inne funkcje mogą być przypisane do wybranych przycisków poprzez poprzez oprogramowanie LUXORplug. Dzięki temu proces instalacji jest elastyczny i prosty, a proces uruchomienia i konfiguracji całego systemu zajmuje maksymalnie kilka godzin. Wszystkie zmiany w oprogramowaniu urządzeń lub aplikacji mobilnej inwestor jest w stanie wykonać samodzielnie. Generuje to dodatkowe oszczędności, z uwagi na mniejszą ilość poświęconego czasu przez wykonawcę instalacji lub integratora systemów automatyki.

Więcej informacji:

👉 www.luxorliving.pl

 

 

Dodatkowe rozwiązania dla pełnego konfortu

Poza systemem smart home warto rozważyć także dodatkowe rozwiązania, takie jak nowoczesne mediaporty, przydomowa stacja ładowania pojazdów, systemy sterowania oświetleniem oraz systemy wentylacji i rekuperacji. Coraz częściej w pomieszczeniach kuchennych i wypoczynkowych stosuje się estetyczne rozwiązania gwarantujące dostęp do zasilania oraz mediów. Rozwiązania te są niezwykle elastyczne, można je zabudować w blatach kuchennych lub blatach biurkowych czy szafkach RTV, frontach meblowych, wiszących szafkach, a nawet w meblach tapicerowanych.

Świat się zmienia, a technologie jutra już pukają do naszych drzwi. Tak jak fotowoltaika, jeszcze niedawno traktowana jako instalacja przyszłości, zadomowiła się na dachach domów jako standardowa część infrastruktury elektrotechnicznej budynku, tak pojazdy elektryczne i systemy ich ładowania stają się powoli standardem wyposażenia inwestycji komercyjnych i prywatnych. W pełni funkcjonalne i niezawodne w działaniu stacje ładowania, znajdą zastosowanie w każdym garażu, w którym stacjonuje samochód elektryczny.

W celu zwiększenia funkcjonalności użytkowania naszego domu powinniśmy w należyty sposób zarządzać oświetleniem. Właściwe podejście może mieć również swoje odzwierciedlenie w rachunku za prąd. Wśród bogatej oferty dostępne są zegary sterujące, szeroka gama zewnętrznych i wewnętrznych czujników ruchu i obecności ora zewnętrzne lampy LED z czujnikami ruchu oraz lampy bez czujników w celu zachowania jednakowej stylistyki.

Oferta producenta Helios dla budownictwa jednorodzinnego obejmuje centrale rekuperacyjne KWL z wymiennikami krzyżowo-przeciwprądowymi wraz z kompletnym osprzętem do wykonania instalacji nawiewno-wywiewnej wewnątrz budynku mieszkalnego. Centrale KWL występują w wariantach ściennym, sufitowym oraz stojącym.

Poznaj pełną ofertę:
👉 www.el-team.com.pl/oferta/dla-domu

Przeczytaj artykuł na stronie naszego partnera, HomeKoncept:
👉 www.homekoncept.com.pl/instalacja-smart-home/

Pobierz artykuł w PDF:
👉 el-team.com.pl/Instalacja-Smart-Home-w-nowoczesnym-domu